پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی ، خوش آمدید به سایت من . لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وب سایت ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و ما را در بهتر شدن كیفیت مطالب یاری کنید.
 
 

روستای ناشناخته دیروز با گردشگران‌ بین المللی امروز


روستای «خمس » از توابع بخش مرکزی خلخال و در 15 کیلومتری شهرستان خلخال واقع شده است که دارای 421 خانوار و جمعیتی بالغ بر 1121 نفر است. این روستا با طبیعت زیبا جزو روستاهای مورد توجه گردشگران است که از نقاط مختلف ایران و حتی از کشورهای خارجی به این منطقه از استان می‌آیند.


از این روستا می‌توان به عنوان اولین روستای استان اردبیل نام برد که طرح جامع گردشگری با افتتاح هتل در آن رونق گرفت و اخیرا نیز طرح تبدیل مدرسه متروک به هتل به عنوان 6 طرح برتر در میان دهیاری‌های کشور انتخاب شده است.اهالی بسیار صمیمی و ساعی این روستا بیشتر مشغول کشاورزی، دامداری و زنبورداری هستند و برخورد آنها با گردشگران مهر تاییدی بر تابلوی ورودی روستاست که بر آن نوشته شده  است: «به روستای فرهنگ و ادب خمس خوش آمدید»


 
 جاذبه‌های گردشگری
این روستا علاوه بر طبیعت زیبا دارای جاذبه‌های تاریخی است.
با وجود آثار تاریخی زیاد و کشف قبور باستانی تا کنون اطلاعات دقیقی در مورد قدمت این آثار تاریخی و روستا به دست نیامده است . اهالی روستا چند سال قبل نامه ای خطاب به مسئولان وقت نوشتند و خواستار مطالعات بیشتر در مورد اثار تاریخی این منطقه و حفاظت از آثار باستانی منطقه در برابر چپاول سودجویان شدند که با توجه به اظهارات اهالی تا کنون خواسته آنها محقق نشده است.
 
 تاریخچه روستا
آنچه که از اهالی روستا شنیده می‌شود این است که روستای خمس مجموع 5 روستا به نام‌های «تیکیلی داش»، «اویسی»، «دیا» (کامانایی)، «ارمنی کندی» (که هنوز هم تپه ارمنی کندی و گورستان آنها باقی است) و «دورد اولر» است که به خمس معروف است.
برخی معتقدند اصطلاح روستای خمس به معنای 5 به علت جمع شدن این تعداد روستاست که به دلیل اتحاد در برابر غارتگران یکی شده اند.
بنا به گفته «صاحبعلی مهدیزاده» پژوهشگر تاریخ این منطقه، اصطلاح عربی خمس به این دلیل به کار گرفته شده است که در این روستا مکتبخانه و حوزه علمیه برای طلبه‌ها وجود داشته است و احتمالا دلیل این‌که به تعالیم دینی و مذهبی اهمیت می‌داده‌اند اسم روستا را به عربی انتخاب کرده اند.
 
 اهمیت تعلیم و تربیت در روستای خمس
تعلیم و تربیت در این روستا از دیر باز اهمیت زیادی داشته است. بنا به گفته «داریوش مغیثی خمس» فعال اجتماعی و فرهنگی شهرستان خلخال، در سال 1319 شمسی، در زمانی که در بسیاری از مناطق و شهرها مدرسه به سبک امروزی وجود نداشت، به همت اهالی فرهنگ دوست روستای خمس، مدرسه ای در این روستا تأسیس شد که نام این مدرسه را «کوروش» گذاشتند. با تأسیس این مدرسه که به همراه مدرسه ناصری خلخال جزو اولین مدارس منطقه بود، دانش آموزان از این روستا و روستاها و نواحی اطراف برای تحصیل و کسب علم به این مدرسه می‌رفتند و نسل به نسل شاهد حضور طالبان علم و دانش‌آموزان بود که افراد مشهور و نخبه زیادی از این مدرسه پایه‌ریزی ترقی را شروع کرده اند. از جمله آنها می‌توان پروفسور ترابی(دانشمند ایرانی مقیم فرانسه)، دکتر رزاقی، دکتر سلیم زاده (از نوابغ معاصر ایران که نام وی در کتاب نوابغ معاصر ایران آمده است)، دکتر قربان زاده مهرانگیز مروتی نماینده 2 دوره مجلس در خلخال و شخصیت‌های معروف دیگر منطقه که مجال پرداختن به همه آنها نیست را نام برد.
این فعال اجتماعی در گفت و گو با همشهری از وضعیت در حال تخریب این مدرسه تاریخی گلایه کرد و افزود: این مدرسه می‌تواند به عنوان میراث تاریخی و افتخارآمیز منطقه حفظ و نگهداری شود.
«قنبر رستمی» رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی شهرستان خلخال در پیگیری خبرنگار همشهری از وضعیت این مدرسه اظهار بی اطلاعی کرد.

  مکان‌های مذهبی روستا               
                                                                   مقبره امامزاده آقاسید ابراهیم(ع) از فرزندان امام موسی کاظم (ع) و امامزاده آقامیر زمان(ع)، مسجد علیای حاج عبدالغنی رزاقی خمسی، مسجد جامع از آثار دوره قاجاریه از مکان‌های تاریخی – مذهبی این روستاست. مکان‌هایی مانند آقا پیر (قاراپیر)، اجاق شیخ یوسف، اجاق آقاسید نجات و ساداتی چون آقامیرحاج، آقاسیدنجات، آقاسید فتاح(فتا)، آقاسیدتقی نیز در این روستا تاریخی و باصفا قرار دارد.
 
  روستاهایی دارای هتل

احداث هتل در این روستا ایده تحسین برانگیزی بود که در ابتدا نظرهای مخالف زیادی نسبت به موفقیت آن وجود داشت. اما مدیر این هتل با دلگرمی و مساعدت روستاییان بر تصمیم خود مصمم بود. تا این‌که سال 91 این هتل در روستای خمس به بهره برداری رسید و روستایی که تا قبل از افتتاح این هتل آثاری روی نقشه‌های استان از خود نداشت هم اکنون میزبان میهمانان زیادی است که گاه از آن سوی مرزها برای لذت بردن  از طبیعت بکر، روستای خمس را انتخاب می‌کنند.«رئوف عبدی» مدیر هتل 3 ستاره «پرنیان» روستای خمس در گفت و گو با همشهری بیان کرد: مکان هتل سابقا مدرسه متروکه ای بود که به دلیل آرامش و نزدیکی به طبیعت، آداب مهماندوستی مردم، هوای پاک و آب جاری چشمه و بیش از همه فرهنگ مردم این روستا، تصمیم گرفتیم هتل را در این مکان احداث کنیم.نکته جالب این است که این سرمایه گذار از اهالی استان نیست و اهل تهران است.

   بیم و امیدهای احداث هتل در روستای محروم
رئوف عبدی در مورد نحوه آشنایی خود با این منطقه اظهار کرد: یکی از کارگران واحد تولیدی من از اهالی این روستا بود و به دعوت وی به این روستا آمدم تا این‌که بعد از مشاهده جاذبه‌های بکر، این روستا را به عنوان مکانی برای اجرای طرح هتلسازی انتخاب کردم و ساکن این روستا شدم.
گاهی با تعجب و تردید بسیار ما را بار مورد سوال قرار می‌دادند و برخی‌ها هم این کار را بیهوده قلمداد می‌کردند. بعضی‌ هم گمان می‌کردند که ما هتل را بهانه کرده ایم و در جستجوی گنج‌های زیر خاکی هستیم. با این حال بعد از آن هیچ یک از مسئولان شهر و استان و روستا برای کمک به ما دریغ نداشتند و کاملا با ما همراهی می‌کردند.
عبدی درباره تصور برخی‌ در به انجام نرسیدن پروژه خاطرنشان کرد: تصورات منفی در خصوص موفقیت این طرح در خلخال وجود داشت و برخی‌ می‌گفتند خلخال جای کار نیست و همه از این شهر می‌روند و امیدی به رونق گردشگری در اینجا نیست.وی ادامه داد: مشکلات فراوان بود. مسیر دسترسی باتلاقی و پر از دست انداز و خاک و خاک بود  و خاک. این سرمایه گذار از تشویق‌ها و مساعدت اهالی روستا گفت و افزود: دهیاری شورا و اهالی واقعا نگران ما بودند و به هر شکلی به ما دلداری می‌دادند امکاناتی نداشتند اما از بذل داشته‌های اندک خود نیز دریغ نمی‌کردند.

 جایگاه کنونی گردشگری در روستای خمس
رونق این روستا در فصل گرم نشان می‌دهد اگر جاذبه‌های این روستا در فصل زمستان نیز به خوبی معرفی شود می‌تواند یک مکان گردشگری چهارفصل برای گردشگران باشد.سرمایه گذار این هتل روستایی مجلل در پاسخ به این‌که چگونه می‌توان گردشگری زمستانی این روستا را رونق داد؟ اظهار کرد: در کشور ما به طور کلی نسبت به سفر در فصول مختلف زیر ساخت مناسب وجود ندارد.
این زیرساخت‌ها تنها به امور رفاهی مثل خدمات بین‌راهی و جاده‌ها بر نمی‌گردد، بلکه از جنبه فرهنگی و اجتماعی نیز آمادگی سفر در زمستان وجود ندارد.

  راهکار افزایش گردشگر زمستانی
مدیر هتل پرنیان اظهار کرد: برگزاری جشنواره‌های مختلف محلی و ورزش‌های زمستانی یکی از مهم‌ترین راه‌های جذب گردشگر متناسب با فصول سرد سال است. در حال حاضر که آلودگی شهرهای بزرگ به مرز هشدار و بحرانی رسیده است این منطقه با آب و هوای بسیار مطلوب یک مکان رویایی برای گردشگران است.
عبدی تصریح کرد: در حال حاضر با توجه به آمار اندک گردشگر زمستانی، برای سرمایه گذاران احداث امکانات بازی‌های زمستانی صرفه اقتصادی ندارد و به همین دلیل انگیزه قوی پشت آن نیست.

   مشکلات روستا از زبان اهالی
«داریوش مغیثی» از اهالی روستا در خصوص برخی از مشکلات روستا به همشهری گفت: یکی از مشکلات روستای خمس نبود فضای ورزشی از جمله سالن ورزشی برای اهالی به‌ویژه جوانان خمسی است که جوانان علاقمند به ورزش این روستا برای انجام فعالیت‌های ورزشی و مسابقات مجبورند مسیر طولانی خمس تا خلخال یا کلور را طی کنند. وی افزود: از دیگر مشکلات عمده روستا که سلامت اهالی را به خطر انداخته وجود کارگاه‌های متعدد شن و ماسه و ماسه شویی است که باعث آلودگی هوای روستا و تهدید محیط زیست روستا و حتی ناباروری درختان میوه روستا شده است. مغیثی تصریح کرد: مشکل دیگر هجوم کلنی‌های زنبور عسل از طرف زنبورداران غیر بومی و عمدتا از سمت گیلان در فصول بهار و تابستان و ایجاد مشکل برای زنبورداران بومی منطقه است که از جمله اثرات آن کاهش شدید برداشت عسل زنبورداران بومی و مرگ و میر زنبور عسل زنبورداران بومی روستا در اثر سرایت بیماری‌های زنبورها ی مهاجر است.

 وضعیت روستا از نگاه دهیار
«مرتضی مطلبی» دهیار روستای خمس در گفت و گو با همشهری در خصوص وضعیت این روستا و مشکلات و برنامه‌های روستایی اظهار کرد: روستای خمس به دلیل وجود مناطق بکر و باغ‌های فراوان، آثار ملی ثبت شده و مرکز اقامتی مدرن به عنوان روستای دارای قابلیت ویژه گردشگری مطرح شده است .  این ویژگی باعث شده تا دهیاری این روستا با توجه به برگزاری جشنواره ملی روستایی که هرساله در کشور برگزار می‌شود طرح پیشنهادی (هتل پرنیان ) را به سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور ارسال کند.
مطلبی افزود:این کار  با کمک مسئولان مربوطه منجر به انتخاب طرح پیشنهادی جزو 4 طرح برتر در بین طرح‌های پیشنهادی از طرف دهیاران شد که بیش شامل از 32000دهیاری در کشور است.
وی با اشاره به این‌که طرح هادی روستا در حال حاضر با همکاری و مشارکت مردم با دولت از پیشرفت مطلوب برخوردار است، گفت: از اجرای طرح‌های عمرانی، فرهنگی و اجتماعی در مناطق کم تر توسعه یافته به خصوص مناطق روستایی توسط بخش خصوصی استقبال چندانی نمی‌شود. ولی در روستای خمس و بخش و شهرستان خلخال خوشبختانه دیدگاه و نگرش مسئولان مربوطه به خصوص بخشداری و فرمانداری بسیار مساعد بود و همه مسئولان با تمام وجود برای محقق شدن این ایده تلاش کردند.

  امکانات روستا
مطلبی در خصوص وجود هتل در روستاهای کشور گفت: روستای خمس تنها روستای دارای هتل نیست اما ویژگی برجسته  هتل موجود در روستای خمس به خاطر چشم انداز و محیط آرام آن است که با توجه به فرهنگ بومی و منطقه ای مورد تحسین گردشگران واقع شده است .در کنار اجرای هتل و محوطه سازی آن از مصالح بومی و محلی ، هم اکنون در پذیرایی با مواد غذایی محلی مورد استقبال گردشگران است.
بنا به گفته دهیار این روستا، خمس از امکانات مطلوب از قبیل آب شرب، برق، گاز، تلفن، اینترنت و راه ارتباطی مناسب و نزدیک به مرکز شهرستان و زیرساخت‌های ابتدایی برخورد ار است . این روستا برای رسیدن به نقطه مطلوب و استفاده حداکثری از ظرفیت بالقوه خود،مشکلاتی دارد که  حل آنها توجه جدی مسئولان ذی‌ربط را می‌طلبد.مطلبی ابراز امیدواری کرد: روستای به جایگاه تاریخ و تمدن گذشته خود برگردد. وی گفت: هر چند روستای خمس در طول فصول سال از تمامی اقصی نقاط کشور و حتی خارج از کشور گردشگر دارد اما درصورت توجه به حوزه گردشگری در شهرستان و ایجاد زیر ساخت‌های مربوطه شاهد افزایش حضور گردشگران در طول فصول سرد سال و افزایش درآمد عمومی اهالی خواهیم بود.

هتل پرنیان روستای خمس خلخال چهارمین طرح برتر کشور

هتل پرنیان روستای خمس شهرستان خلخال عنوان چهارمین طرح برتر کشور را کسب کرد.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ هتل پرنیان روستای خمس شهرستان خلخال در بین 32 هزار دهیاری کشور در چهارمین جشنواره ملی طرح‌های برگزیده دهیاری‌ها عنوان چهارمین طرح برتر کشور را کسب کرد.
این جشنواره که با هدف شناسایی اقدامات ابتکاری دهیاری‌ها و تبادل تجارب حاصل از این اقدامات و الگوگیری از طرح‌های موفق در روستاهای کشور در تهران برپا شد 28 طرح از مجموع 62 طرح ارسالی توسط دهیاری‌های کشور بر اساس معیارهایی منطبق با اصول اساسی توسعه پایدار به مرحله نهایی جشنواره راه یافت و توسط هیات داوران مورد داوری قرار گرفت. هیات داوران جشنواره پس از بررسی تخصصی و تکمیل فرم‌های امتیاز دهی از مجموع 28 طرح متعلق به 18 استان شش طرح را واجد بالاترین امتیاز شناختند و به عنوان طرح‌های ملی و برگزیده نهایی انتخاب کردند که در این میان هتل پرنیان روستای خمس جز چهار طرح برتر در بین طرح‌های پیشنهادی از سوی دهیاران بیش از 32 هزار دهیاری کشور انتخاب شد.
این دوره از جشنواره ملی طرح‌های برگزیده دهیاری‌ها همزمان با جشنواره برترین عملکرد شهرداری‌ها در قالب طرح بین المللی (Best Practice) در ششمین همایش«شهر ایده آل» 12 و 13 دی در جزیره کیش برگزار شد و در این جشنواره از 6 طرح برتر یاد شده تقدیر به عمل آمد.
دهیار روستا طرح‌های اجرایی توسط دهیاری و مشارکت خیرین را چنین عنوان کرد:
-کمک به جدول گذاری خیابان‌های روستای خمس به طول یک و نیم کیلومتر توسط خیرین هیات‌های تهران
- مشارکت دهیاری در حفاری و خاکبرداری و آزادسازی مسیر طرح هادی
- خرید ساختمان اسدالله رحمتی از طرف خیرین و واگذاری آن به دهیاری برای بازگشایی خیابان آذربایجان
- تحویل خانه عالم با پیشرفت کاری 30 درصد از سازمان تبلیغات اسلامی و تکمیل آن با کمک مردم و خیرین
- اخذ رضایت از صاحبان ساختمان‌ها به تعداد 6 واحد و حصارکشی آنها در مسیر خیابان‌های شهید باقری، شهید امیدنیا، اندیشه، سبلان و آذربایجان و بازگشایی توسط خیرین و دهیاری خمس
- تعمیر و مرمت سقف و سرویس بهداشتی مدرسه ابتدایی و لوله کشی و اخذ امتیازات گاز و تجهیز به دستگاه فتوکپی و کامپیوتر و دیوار کشی و پخش نوشت افزار در بین دانش اموزان مدارس توسط خیرین
- تکمیل شیروانی ساختمان افراد بی بضاعت توسط خیرین
( مشارکت مردم روستا و خیرین هیات‌های ده گانه خمسی‌های مقیم تهران در خصوص موردفوق الذکر کلا 400میلیون تومان و شامل کمک‌های نقدی و تهیه مصالح می‌شود)
- اجاره ماشین آلات بنیاد مسکن از طریق دهیاری برای آماده سازی و زیر سازی و آسفالت مسیر با اعتباری بالغ بر 60 میلیون تومان
- کمک نماینده و فرماندار و بخشدار در خصوص تامین اعتبار آسفالت مسیر به متراژ17 هزارمترمربع بالغ بر 850میلیون تومان که اجرای آن به دلیل نامساعد بودن شرایط جوی منطقه در ابتدای سال 1395 خواهد بود
- سنگ فرش خیابان پرنیان با اعتباری بالغ بر 120میلیون تومان از اعتبارات میراث فرهنگی
- ادامه احداث دیوار حائل با اعتبار بالغ بر 20میلیون تومان از محل حوادث غیر مترقبه
- احداث و لوله گذاری انتقال آب زراعی مسیر خانان به طول 720متر با اعتباری بالغ بر 48میلیون تومان از ردیف ماده 180
- لوله گذاری و جا به جایی شبکه آب شرب ورودی روستا به طول 190متر با اعتباری بالغ بر 4 میلیون تومان با همکاری اداره آبفار و دهیاری
- سنگفرش 8کوچه به متراژ 980مترمربع با کمک مردم و با اعتبار 15میلیون تومانی دهیاری

نویسنده: مهدی ویسانیان خلخال – خبرنگار همشهری 
برچسب ها
نویسندگان
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظرتون در مورد عملکرد وبلاگ و مطالب آن چیست ؟
امكانات جانبی
مترجم سایت
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات